top of page

עלון מס' 46: 14.5.14 - סיפורי קישואים למיניהם...

מהנעשה בחווה בבית זית

אנו מחפשים נקודת חלוקה חדשה בירושלים!

מי שיש לו הצעה לנקודה בה נוכל לשים את הארגזים במקום זמין שאנשים יוכלו לבוא לקחת נשמח לשמוע. המקום צריך להיות מרכזי, זמין להגעה ברכב ונגיש עד השעה 22:00 בחמישי ואף בשישי בבוקר.

איך באים לעולם ילדים, קישואים ושאר דלועים?

"והימים ימי ראשית הקיץ, ימי ראשית… ימי בציר ימי ניגון ושיר…" (יענקל'ה רוטבליט).

אז הבציר עוד יחכה אבל הניגון והשיר כבר באוויר. בימי ראשית אלו של רוח חרישית וחמימה ושל ריחות מתוקים באוויר כולנו מסירים קצת מהגנות החורף שלנו. הלבבות קצת מפשירים, השרירים משתחררים והשפתיים הקפוצות נמתחות ומחייכות. אלו הם ימים בהם אהבות חדשות מציצות, אהבות ישנות פורחות והרומנטיקה רוחשת בחדרי חדרים, בכוורות הדבורים ובערוגות הדלועים.

הכל מתחיל כמובן בכוורת הדבורים. שם עם בוא האביב הכוורת צפופה ורוחשת ומלכה חדשה מוכתרת. שמגיע יום חם המלכה הבתולה יוצאת לה למעוף הכלולות ואחריה כעדר כל הזכרים. במהרה היא שבה לכוורת למלאכת הטלת הביצים והקמת דור חדש של צאצאים. כעת יוצאת לה כל קהילת הכוורת לתור בשדה אחר צוף רענן ופרח נאה.

(הסרטון "ואלס עם קישוא- פרק א'" שצולם הבוקר בחווה: http://youtu.be/x2VJkvI-5-g )

כשפרח הקישוא המרהיב נפתח לעולם הדבורה לא תהסס, מיד תעצור ותיכנס. תחילה לפרח הזכרי הניצב לו על עמוד נישא ובולט. אחרי שנחתה לה הדבורה בין עלי הכותרת, לגמה לה צוף וכול גופה התמלא באבקה הצהובה היא מבחינה בפרח הנקבי המציץ לו מעט מתחת. מיד וללא היסוס היא מדלגת מטה.

("ואלס עם קישוא פרקים ב'+ג'": http://youtu.be/d1vY1hzmEk8, http://youtu.be/toOUn5ftMqs ).

פרחו הנקבי של הקישוא שמח באורחת הקרואה ובאבקה הזכרית שמגיעה עימה. כך מופרה הפרח הנקבי שסוגר את עליו ומתכנס בעצמו. לאחר הריון קצר של מספר ימים מתפיח הפרח בכרסו קישוא צעיר ורענן. ברגע הנכון ובעדינות רבה נקטף לו הקישוא מבלי לפגוע באחיו הצעירים או באבות "העסוקים". משם דרכו של הקישוא לארוחה הרומנטית או לפיקניק האביבי ברורה, וגם אין כל צורך להסביר את ההמשך ואחרית הדבר או כיצד בא לעולם איש השדה היקר…

אז מה צפוי לנו השבוע בסל…

עגבניה, מלפפון, סלק, תפו"א, פלפל, חציל, שום, בצל ירוק, חסה, תרד ניו-זילנדי/מנגולד/קייל ופטרוזיליה.

בסל הגדול יצטרפו להם… קישוא, ברוקולי/כרובית וגזר.

(באדום מסומנים הירקות שאנו נשלים השבוע ממגדלים אחרים על מנת לשמור על סל מאוזן ועשיר).

אז כמו שכבר אולי הבנתם השבוע התחלנו לקטוף את ראשוני הקישואים לעונה. ההתרגשות רבה והציפייה שבשבועות הקרובים הכמות תגדל ונוכל למלא את הסלים בקישואים משלל סוגים. כרגע גדלים בשדה: - קישוא בהיר (הרגיל והמוכר) מזן הנקרא "נימרוד".

  • זוקיני שקליפתו כהה יותר והוא מעט דק ומוארך יותר.

  • קישוא עגול צהוב מזן שנקרא "וואן-בול".

  • קישוא עגול ירוק מזן שנקרא "אייט-בול".

ולעניין הארוחה הרומנטית…

מאפינס קישואים-

מאפה קישואים-

שיהיה לכולנו סוף שבוע אביבי ורומנטי… צוות החווה.

כתבות אחרונות

חיפוש לפי תגים

bottom of page