top of page
לוגו קיימא עברית

מרכז לפיתוח וקידום חוות קיימא בישראל

כשחוות קיימא בית זית קמה ב-2013, החלום שלנו היה שהיא לא תהיה חווה בודדת, אלא חווה ראשונה ברשת חינוכית רחבה שנותנת מענה לצרכים לאומיים ולא רק מקומיים. לשמחתנו חלמנו וגם זכינו להגשים. חלק בלתי נפרד מהחלום הזה הוא צמיחה מתמדת והפצה של הרעיונות מאחורי קיימא .החווה בבית-זית משמשת לא רק כ"חוות מודל" לרשת אלא גם כמעבדת למידה שמעניקה ייעוץ ליוזמות חינוכיות חדשות ברחבי הארץ המבוססות על עקרונות של חקלאות חברתית.

חוות אחיות

מודל החווה שוכפל על ידי אנשי חינוך ומעשה אשר משקיעים את זמנם ומרצם בהקמת חוות חברתיות במודל של קיימא - תוך שימוש בחקלאות ככלי חינוכי מעצים. כיום, פועלות ארבע חוות חינוכיות תחת המעטפת של עמותת קיימא: שלוש בישראל ואחת בטנזניה. כל חוות קיימא שותפות לתכניות חינוכיות שגיבשנו; שימוש במודלים של הערכה; תוך קבלת הכשרה וליווי מקצועי, פדגוגי וכלכלי; וסיוע חקלאי. לצד השותפות הקרובה, כל חווה שומרת על הזהות הייחודית לה, עמותה עצמאית, קשרי קהילה ענפים וקהל לקוחות משלה באזורה. אלו החוות אחיות:

שדות חוות קיימא בית זית
שדה של קיימא חוקוק

חוות קיימא בית זית

החווה הראשונה אשר הוקמה בשנת 2013. החווה ממוקמת בהרי ירושלים בעמק בין שכונת עין כרם בירושלים למושב בית זית.  עובדים עם צעירים מירושלים ואיזור מטה יהודה.

צרו קשר במייל עם קיימא חוקוק
צרו קשר טלפוני עם קיימא חוקוק
אתר קיימא חוקוק
לוגו קיימא בית זית

חוות קיימא חוקוק

החווה הוקמה בשנת 2016. החווה משקיפה לכנרת ומוקפת שמורות טבע. עובדים עם צעירים מאיזור עמק הירדן, כרמיאל, קריית שמונה, צפת והגליל.

צרו קשר במייל עם קיימא חוקוק
צרו קשר טלפוני עם קיימא חוקוק
אתר קיימא חוקוק
לוגו קיימא חוקוק

חוות קיימא נהלל

הוקמה בשנת 2017 ונותנת שירות לאיזור עמק יזרעאל, טבעון ולחיפה.

עבודת השדה בנהלל
צרו קשר במייל עם קיימא נהלל
קשר טלפוני עם קיימא נהלל
בקרו באתר קיימא חוקוק
לוגו קיימא נהלל

חוות קיימא טנזניה, אפריקה

הוקמה בשנת 2018 ועובדת בכפרים על מיומנויות תעסוקה לצעירים ואנשי הקהילה.

חקלאית קיימא טנזניה
צרו קשר במייל עם מנהל קיימא טנזניה
צרו קשר טלפוני עם קיימא טנזניה
בקרו באתר קיימא טנזניה
לוגו קיימא טנזניה

חוות בהשראת קיימא

קיימא תרמה להקמתן של ארבע חוות טיפוליות נוספות ברחבי ישראל. כולן נהנו מחונכות וליווי צמוד מטעם קיימא בהקמתן; חלקן מקבלות הכשרה מתמשכת. יוזמות עתידיות יצמחו תחת בית קיימא, מרכז הכשרה ארצי לחקלאות חברתית שעתיד לקום בשנים הקרובות בצמוד לשדה שלנו בבית-זית.

מיפוי חוות-עברית.jpg
  • חוות בין התלמים: חווה בהובלת חקלאים צעירים הממוקמת בעין עירון ופועלת באזור מועצה אזורית מנשה.

  • משק לב אדם: חווה רב-גילאית הממוקמת בבת שלמה ופועלת באזור מועצה אזורית חוף הכרמל.

  • חוות רוקה: חווה שיקומית לטיפול בסובלים מהלם קרב, ממוקמת בשדי חמד (ליד אור יהודה), ומקבלת לתכניותיה אנשים מכל רחבי הארץ.

  • חוות בארותיים: בעבר נקראה קיימא בארותיים, חווה רב-גילאית הממוקמת במועצה אזורית עמק חפר.

שותפות של קיימא וקבוצת הרועים

קיימא מעודדת אחרים להקים מיזמים חינוכיים-אקולוגיים משלהם, ומספקת תמיכה וייעוץ לאורך התהליך.

פרוייקט "קבוצת הרועים" הוא דוגמה לשותפות מסוג זה. לקריאה נוספת על "קבוצת הרועים" לחצו כאן.

הכשרת מרעה
הכשרת מרעה

בית קיימא - מרכז הכשרה ארצי לחקלאות חברתית

בעשור האחרון, קיימא מובילה את הרעיון של "חקלאות חברתית" - שימוש בחקלאות ככלי לחיזוק מעורבות אישית וקהילתית. זה מודל חינוכי שהולך ומתבסס בקרב מערכות החינוך מחד, והמגזר החקלאי מאידך, כאשר כל הצדדים מבינים את החשיבות הרבה בחיבור בין אנשים למערכות החקלאיות עליהן הם מסתמכים. בית קיימא, מרכז ההכשרה העתידי לחקלאות חברתית, יוביל את התנועה הצומחת הזו.


במישור הפיזי, בית קיימא – שייבנה בטכנולוגיות ירוקות על שני דונם שצמודים לשדות שלנו – יאגד תחת קורת גג אחת בית אריזה חדשני ויעיל, חממות גידול, משרדים, כיתות לימוד, מטבח הדגמה, מרכז מבקרים וחנות ירקות, סדנת עץ ומתכת ועוד. במסגרתו נקים גם בית-בד מסורתי לייצור שמן מעצי הזית המצויים בחלקה.


במישור החינוכי, בית קיימא ישמש כמרכז הכשרה ארצי עבור מחנכים, יזמים חברתיים, ואנשי מקצוע שמבקשים לקבל כלים מעשיים ליצירת סביבה בה אנשים וקהילות צומחים באמצעות חקלאות מקיימת וצריכה אחראית. המבנה הרב-תכליתי ישמש כ"מעבדת חלומות" ליוזמות שיאמצו את המתודולוגיה החקלאית חברתית שלנו לטובת אוכלוסיות מגוונות, לרבות נוער שהודחק לשוליים; מחלימים מפוסט טראומה, התמכרות, או פגיעה; ורבים אחרים שזקוקים לסביבה מרפאת.


בית קיימא יהיה חלק מהליך שיקום נרחב שהחברה בישראל זקוקה לו בעקבות מלחמת חרבות ברזל. כעת יותר מתמיד, יש צורך בדרכים חדשניות לשיקום קהילות ואוכלוסיות מפורקות, לעיבוד טראומה אישית וחברתית, ולהצמחת חקלאות מקיימת איתנה, שהיא רכיב ראשון במעלה של חוסן תזונתי, חברתי, וסביבתי. 

הדמייה בית קיימא
bottom of page